България с измъчена победа над Сърбия! “Лъвовете” запазват шансове за класиране на финалите от Световната лига при успех срещу Аржентина!

България победи драматично с 3:2 гейма и е на една крачка от участие във финалната фаза на надпреварата – Световна лига.

Жизненоважният мач за нашите не започна по най-добрия начин. Западните ни съседи, които вече си бяха осигурили участие във финалната шестица на Световната лига имаха аванс от 8:6 при първото техническо прекъсване. Впоследствие с добра игра на блокада и правилни отигравания в атака “трикольорите” обърнаха развоя на събитията и убедително спечелиха първия гейм с 25:18.

За съжаление волейболните ни национали не успяха да пренесат инерцията от предходния гейм и допуснаха много неточни изпълнения на сервис. Така подарявайки директно над 8 точки директно след начален удар улесниха неимоверно сърбите и ги върнаха в мача. Играчите на Грбич демонстрираха добро разпределение на топката и точни завършващи удари и така резултата стана 1:1 гейма (20:25).

В третия гейм основен герой бе Ковачевич от отбора на Сърбия. Той направи голям брой точки след технични отигравания в атака. Все пак българите намериха начин да го спрат и завършиха гейма имено с блокада срещу него за 25:23 и поведоха с 2:1.

В четвъртия гейм националите ни започнаха блестящо и достигнаха до разлика от 7 точки пред сръбските си колеги. Това ги успокои, а треньорът Пламен Константинов извади най-добре представящия се от нашите Ники Николов, за да му даде почивка преди мача срещу Аржентина утре. Тази смяна се отрази много зле на българите и те загубиха контрол над развоя на събитията. Въпреки, че авансът им от 7 точки бе стопен на една, те все пак стигнаха до мачпойнт при 24:23. Последователни грешки в посрещането ни направиха обрата в гейма пълен и сърбите отново ни настигнаха в резултата 2:2.

В тайбрека отново започнахме в титулярен състав и след добра игра на блокада и успешни атаки на Розалин Пенчев и Цецо Соколов дръпнахме убедително в резултата. Концентрирани до краен предел националит ни не допуснаха разочарованието да загубят “спечелен гейм” както в предния случай и заслужено победиха с 15:12 и 3:2 гейма.

Утре (18 май) България се изправя срещу домакините от Аржентина. Победата е задължителна за националите ни, за да се класират за финалите на Световната лига по волейбол.

Автор: Иван Аршинков

Снимки: facebook.com